„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” – rekord zamówień, kilka słów o czytelnictwie i byciu fanem

harry_potter_i_przeklete_dziecko

Jako wieloletnia fanka Harry’ego Pottera bardzo długo czekałam na nawet strzęp informacji, że może zostanie wydana kolejna część tej magicznej serii. Nagle okazało się, że nowy Potter zawita na deski teatru, a sztukę będzie można kupić w postaci książkowej. Świat ponownie oszalał na punkcie chłopca, teraz już mężczyzny z blizną. I ja również wpadłam w Potterowy szał!

Empik donosi, że „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” pobił rekord zamówień w przedsprzedaży. Przez dwadzieścia lat żadna książka nie wzbudziła u czytelników takiej sensacji. Na trzy miesiące przed pojawieniem się tego tytułu w księgarniach – zamówiono kilka tysięcy egzemplarzy! Znajduję w tym dwa duże plusy: era Pottera nigdy się nie skończy, wzrośnie liczba fanficków w tym fandomie i osób, które zdecydują się po raz pierwszy przeczytać dzieła Rowling. Po drugie, tyle mówi się, że według statystyk w Polsce czytelnictwo jest na bardzo niskim poziomie. Ponad 63 proc. Polaków nie czyta – uważam, że w każdych statystykach występuje błąd. Ostatnio jechałam autobusem, do którego ponad dziesięć osób wsiadło z książką pod pachą, aby później czytać ja w trakcie podróży. Wówczas zawsze nabawiam się zeza, bo zżera mnie ciekawość, co też za tytuł czyta siedząca obok osoba. Podsumowując, Polacy czytają i pokazują to choćby wieści z Empiku – ludzie zamawiają książkę, kupują ją i to w tak dużej liczbie! Wiem, że może podchodzę do tego zbyt entuzjastycznie, bo przecież można kupić książkę i odstawić ją na półkę, żeby ładnie wyglądała, ale wierzę, że większość tych zamówionych pozycji zostanie przeczytana.

Są już pierwsze zdjęcia ze spektaklu teatralnego! Więcej na Booklips.

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” zostało stworzone przez trzy osoby: J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego. 30 lipca odbywa się światowa premiera spektaklu teatralnego na londyńskim West Endzie. Chyba nie tylko ja chciałabym się tam teraz teleportować! 31 lipca ma miejsce światowa premiera książki, a 22 października będzie można kupić wersję tłumaczoną na język polski.

Trochę o fabule – akcja toczy się 19 lat po wydarzeniach opisanych w „Insygniach Śmierci”. Harry Potter jest mężem, ojcem trójki dzieci oraz przemęczonym pracownikiem Ministerstwa Magii. Albus, syn Harry’ego musi zmierzyć się ze swoim dzieciństwem. Opis książki zawiera zdanie: ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony. I dlatego też jestem bardzo ciekawa tej pozycji! Cały czas będę mieć wrażenie, że czytam fanfiction – tak długo przyzwyczaiłam się do myśli, że nowego Pottera nie będzie, więc kolejna część jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Mam duże wymagania co do „Przeklętego Dziecka” i mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Przez wiele lat fandom Harry’ego Pottera rozwijał się na wiele różnych sposobów – fanfiction, nowe gadżety, A Very Potter Musical, gify oraz fanarty tworzone przez fanów, zamki stylizowane na Hogwart, zloty fanów i dużo innych inicjatyw. To specyficzny, dosyć zamknięty fandom, jednak dla mnie najcudowniejszy i magiczny. Kiedyś nawet napisał artykuł o moim uzależnieniu od fanfiction, do przeczytania TUTAJ.

Na fanpage cały czas marudzę, że wyszło nowe wydanie „Harry’ego Pottera” – w pięknych okładkach, z poprawionym tłumaczeniem, mapką Hogwartu w środku. Strasznie mnie kusi, żeby zbankrutować, ale niestety taki zakup to ponad 250 zł. Tym bardziej że jeśli mam wydać tyle pieniędzy na książki, to chcę, żeby były w twardych okładkach. Teraz muszę odkładać co miesiąc po kilkanaście złotych i może nowy Potter będzie mój! Razem z „Przeklętym Dzieckiem”, bo tę pozycję również muszę zamówić!

A co Wy myślicie o ósmej części Harry’ego Pottera? Kupicie? A może macie już zamówiony swój egzemplarz?

Gabriela Rutana, czyli Gaba

Print Friendly

Jedno przemyślenie na temat “„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” – rekord zamówień, kilka słów o czytelnictwie i byciu fanem”

  1. ~Greczynka pisze:

    Kupię oczywiście, bez dwóch zdań, chociażby z samego sentymentu. Postanowiłam też kolekcjonować wydania ilustrowane:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Twitter
  • Facebook