„Pomyśl, zanim pomyślisz” Robert DiYanni – zmień swoje życie myślac krytycznie

pomysl zanim pomyslisz

Patrząc na to, co dzieje się w niedzielę na polskich drogach, doszłam do wniosku, że będzie to idealna pora na nową recenzję. Dzisiaj możecie przeczytać o książce o znamiennym tytule Pomyśl, zanim pomyślisz, której autorem jest Robert DiYanni. Poradnik, dzięki któremu zrozumiecie jak myślenie krytyczne i kreatywne może wpłynąć na wasze życie. Jeśli tylko się go nauczycie.

Robert DiYanni porzuca stereotypy na temat myślenia i prezentuje całkiem nowe spojrzenie na siłę mózgu. Nie od dziś wiadomo, że nasze myśli mają ogromny wpływ na nastrój, marzenia, plany, odwagę i chęci do życia. Kluczem do sukcesu jest wyrobienie w sobie zwyczaju myślenia w taki sposób, aby nasze wewnętrzne pokłady kreatywności nie były blokowane i miały możliwość stałego doskonalenia. Często coś nas ogranicza. Zdarza się, że są to ludzie w naszym otoczeniu, ale w największej liczbie przypadków problem siedzi gdzieś w naszej głowie. I właśnie z tym musimy sobie poradzić,

Pomyśl, zanim pomyślisz składa się z trzech części: „Wprowadzenie do myślenia krytycznego i kreatywnego”, „Myślenie krytyczne i kreatywne w praktyce” i Stosowanie myślenia krytycznego i kreatywnego”. Możemy się z nich dowiedzieć np. jak duże znaczenie na kształtowanie naszego życia ma połączenie charakteru z naszymi nawykami, gdzie szukać alternatywnych możliwości radzenia sobie z problemami, dlaczego tak ważna jest wyobraźnia, jak doskonalić swój proces twórczy. Pojawiają się również ciekawe definicje oparte o przykłady takie jak postać Sherlocka Holmesa, jako logicznego myśliciela. Miejsce w książce znalazło także pojęcie etyki, wartości i cnoty i ich roli w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Pozycja ta ma charakter naukowy. Poza rozważaniami autora znajdziemy w niej także wykaz źródłowy, zastosowania, metody badawcze, tabele, obrazki, wykresy. Jeśli jednak chodzi o język, jakim posługuje się Robert DiYanni to mogę uspokoić, że laik nie będzie miał większego problemu z odczytaniem treści.
Całość prezentuje się bardzo profesjonalnie i schludnie. Wiedzę zaprezentowano przejrzyście.

Podoba mi się, że Pomyśl, zanim pomyślisz w sposób kompleksowy przekazuje wiedzę. Wszystkie pojęcia są wyjaśnione, oznaczone. Jestem bardzo na tak, jeśli chodzi o cytaty zamieszczone na początku rozdziałów. Możemy wśród nich przeczytać między innymi wypowiedź Buddy, Benjamina Franklina czy Bertranda Russella. To są takie smaczki, które zwróciły moją uwagę podczas czytania. Proponowane w tej publikacji ćwiczenia skłaniają do pracy nad sobą, a wszelkie pomoce graficzne dobrze obrazują treść. Jeśli chodzi jednak o samą wiedzę to kilka sugerowanych w niej zdrowych nawyków już w sobie wyrobiłam. Nie były więc dla mnie czymś nowym i wybitnie odkrywczym, ale wiem, że osoby, które od niedawna poszukują tego typu poradników znajdą w „Pomyśl zanim pomyślisz” wiele cennych rad. Nie zdajemy sobie sprawy jak ogromny wpływ na nasz los mają myśli. Myśl krytycznie i kreatywnie, a życie stanie się lepsze. Po prostu spróbuj.

Czy polecam? Tak. Jeśli czujesz, że Twoje myśli Cię ograniczają i chcesz znaleźć przyczynę takiego stanu oraz propozycję rozwiązania problemu to Pomyśl, zanim pomyślisz jest właśnie dla Ciebie. Zainteresowani tematem funkcjonowania mózgu także znajdą coś dla siebie. Dla mnie ta pozycja była dużym zastrzykiem wiedzy z zakresu psychologii i za to ma u mnie plusa. Nie jest to jednak książka, którą czyta się dla przyjemności. Decydując się na zakup pamiętajcie, że mamy do czynienia z publikacją naukową, której styl – mimo przejrzystości – pozostaje zgodny z gatunkiem. Wiedza specjalistyczna? Tak. Przyswajalna przez wszystkich? Nie.

Ocena: 4.5/5 dla „początkujących”
3.5/5 dla „zaawansowanych” ;)

Recenzowała: Sylwia Czekańska

Za egzemplarz książki dziękuję:
Wydawnictwu Naukowemu PWN

INFORMACJE:
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Kategoria: poradnik, publikacja specjalistyczna
Liczba stron: 268

Print Friendly

Jedno przemyślenie na temat “„Pomyśl, zanim pomyślisz” Robert DiYanni – zmień swoje życie myślac krytycznie”

  1. Rzadko kiedy czytam tego typu książki. Wolę jednak coś do relaksuje i odpręża. Chociaż i takie pozycje czasem warto przeczytać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Twitter
  • Facebook